ارائه تسهیلات خرید دستگاه

تفاوت لیزر CO2 با لیرز فایبر

مهم ترین تفاوت ها و مقایسه لیزر co2 و لیزرفایبر

 دستگاه فایبرو دستگاه لیزر CO2 با توجه به ویژگی‌های خاص و تکنیک‌های منحصر به‌ فردی که در  برش به کار می‌برند، جایگاه مطلوبی در صنایع مختلف به دست ‌آورده‌اند. در ادامه میخواهیم به مقایسه لیزر co2 و فایبر بپردازیم و با ویژگی‌ های منحصربه‌فرد هر دو نوع دستگاه آشنا شویم.

تفاوت دستگاه لیزر CO2  با لیزر فایبر

در دستگاه برش لیزر عملیات برش توسط اشعه لیزر انجام می‌پذیرد. امروزه دستگاه برش لیزر Co2 و فایبر دو نمونه از پرکاربردترین ابزارهای برش هستند که جایگاه ویژه‌ای در بسیاری از کسب و کارها از کارگاه‌های کوچک گرفته تا مشاغل بزرگ‌تر پیدا کرده‌اند.

در هنگام مقایسه لیزر co2  و فایبر لازم به ذکر است به این نکته اشاره کنیم که تفاوت عمده این دو دستگاه در منبع تولید لیزر است. در دستگاه لیزر CO2 با برخورداری از گاز CO2 و با استفاده از یک‌سری گازهای دیگر و به کمک ولتاژ بالا، اشعه لیزری با طول موج ۱۰ تا ۶۰۰ نانومتر تولید می‌شود، سپس این پرتو توسط آینه به هد برش انتقال داده می‌شود. در دستگاه لیزر فایبر نیز، نور لیزر دیودی نخست به یک فیبر نوری وارد می‌شود و در مرحله بعد از درون فیبر نور لیزر تولید شده و در هد برش مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی مزیت‌های لیزر فایبر نسبت به co2 به شرح ذیل می‌باشد:

  • هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه، در لیزر فایبر نسبت به co2 بسیار پایین‌تر است. علت این امر این است که عدسی فوکوس که در قسمت سر دستگاه به کار رفته است، مهر و موم شده و نیاز به تعویض ندارد. این در حالی است که دستگاه لیزر co2 مدام نیاز به تعویض قطعات و سرویس منظم سالانه دارد که می‌تواند هزینه زیادی را به فرد تحمیل نماید.
  • لیزر فایبر از بازده الکتریکی بالاتری برخوردار است و به همین دلیل در هزینه‌های کاربر صرفه جویی می‌نماید.
  • درمقایسه لیزر co2  و فایبر لازم به ذکر است که در دستگاه لیزر co2 یک‌سری کانال‌ها و آینه‌های وجود دارد که هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه را بالا می‌برد، اما در لیزر فایبر هیچ آینه‌ای دیده نمی‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که هزینه نگهداری و سرویس لیزر فایبر ۵۰ درصد کمتر از نوع CO2 می‌باشد. مدل فایبر از طریق کابل نوری اشعه لیزر را منتقل می‌کند که این مسئله موجب کاهش تلفات انرژی و افزایش راندمان دستگاه می‌گردد.
  • دستگاه لیزر فایبر، عملیات برش فلزات را به نحو مطلوب و قابل قبول و با دقت بسیار زیادی انجام می‌دهد، همچنین لبه‌های برش کاملا ظریف هستند.
  • یکی دیگر از نکاتی که در زمینهمقایسه لیزر co2 و فایبر اهمیت پیدا می‌کند، این است که لیزر فایبر نسبت به co2 سرعت عمل بسیار زیادی در برش متریال با ضخامت کم دارد. به عنوان مثال دستگاه فایبر موقع برش فولادی با ضخامت ۲ میلیمتر حدود دو برابر سریع‌تر از لیزر co2 عمل می‌کند.
  • در دستگاه لیزر co2 سطح بازتابنده فلزات مانع از عملکرد درست دستگاه می‌شوند، در حالی که در نمونه فایبر هیچ نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

به طور کلی مزایای لیزر co2 نسبت به فایبربه شرح ذیل می‌باشد:

  • یکی از نکاتی که هنگام مقایسه لیزر co2  و فایبر جلب توجه می‌کند، این است که دستگاه لیزر CO2 سرعت فوق‌العاده زیادی برای برش مستقیم متریال با ضخامت بیشتر از ۵ میلی‌متر دارد. درواقع کاربرد اصلی این دستگاه برای برش متریال با ضخامت بالاست.
  • در مقام مقایسه لیزر co2  و فایبر می‌توان گفت که در دستگاه لیزر co2 تشعشعات ناشی از اشعه لیزر تا حد زیادی توسط بدنه دستگاه جذب می‌گردد، این مزیت باعث می‌شود که صدمه کمتری به شبکیه چشم وارد شود. در لیزر فایبر، اشعه لیزر از داخل روزنه‌های ظریف موجود در بدنه دستگاه عبور کرده و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می‌تواند به شبکیه چشم آسیب بزند.

در ادامه یادآور میشود که:

معمولا کسانی که کار برش فلزات نازک را انجام می‌دهند، تمایل دارند که از دستگاه برش فایبر استفاده کنند. مسیرحرکتی اشعه لیزر در دستگاه برش فایبر، فیبر نوری می‌باشد، در حالی که مسیرحرکتی اشعه لیزر در دستگاه co2 آیینه‌های اوپتیک است، این امر باعث می‌شود که هزینه تعمیر و نگهداری این دو ابزار با هم فرق داشته باشد و هر کدام برای متریال خاصی استفاده شوند.

یکی از نکات قابل توجه در مقایسه لیزر co2  و فایبر این است که تفاوت زیادی بین طول موج لیزر فایبر و CO2 وجود دارد. لیزر CO2 نمی‌تواند توسط فیبر نوری انتقال داده شود، اما این امر در دستگاه فایبر به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. این مزیت سبب می‌گردد که لیزر فایبر برای برش سطوح منحنی انعطاف زیادی داشته باشد. به همین دلیل امروزه از نوع فایبر به طور گسترده در صنعت خودرو سازی استفاده می‌شود.